Diskografie umělce


foto umelce

Marcel KřížPísničkář (nar. 10.11.1976 Havlíčkův Brod), kytarista, zpěvák,  hráč  na foukací harmoniku a herec. Stylově vychází z jazzu, blues,  folku a  psychedelického rocku, námětově pak ze  životních příběhů. Prvky  surealismu. Vliv beat generation.
      S vlastním repertoárem  vystupuje od roku 1990. V letech 1990-92  členem folkové skupiny  Prozatím, posléze zakládá kapelu Delacroix, repertoár se  od  původních lyrických textů přesouvá k vykreslování lidských  příběhů. Od  roku 1993 do roku 1995 společně s Tomášem  Procházkou a Luďkem Brožem členem Trio  sessionu, kapely vycházející  z tradic anglo-amerického písničkářského folkrocku.  Kromě  vlastních písní se objevují přetextované písně Boba Dylana, Michaela Stipea či Neila  Younga.
      V roce 1995 jako textař spolupracuje s  kytaristou  Liborem Lorencem na muzikálu Podobizna podle Gogolovy předlohy.  Tato spolupráce pak vyústila v založení skupiny Vraždy v Čínské  čtvrti, hrající  psychedelický blues-rock. Z repertoáru z  let 1995-1998 vzniklo minialbum Ráno v  produkci Tomáše S. Polívky.
      Od roku 1998 vystupuje již pod svým jménem.  Kromě samostatných  písničkářských vystoupení je ho možné  vidět společně s písničkářem Ivošem  Cicvárkem, Žofií  Kabelkovou v projektu Panoptikum, či s volným uskupením Kabaret. Společně s písničkářem  Petrem Sedláčkem příležitostně vystupují v pořadu Se Sedláčkem  je  Kříž. Od roku 2005 spolupracuje na živých vystoupeních s J.H.Krchovským. Od roku 2003 hraje v duu s bubeníkem Kájou Houdkem.
      Důležitá vystoupení na festivalech Colours of Ostrava, Otevřeno  Jimramov, Zahrada v Náměšti na Hané, Zahrada Písničkářů  v Kuřimi, Folkové léto v  Náměšti nad Oslavou, Hradní příkop  Žirovnice, Plumlovský dýchánek, Folková  růže Jindřichův  Hradec, vinárna U Frgála (Praha), literární kavárna Obratník (Praha), Balbínova poetická hospůdka (Praha), klub La France (Štítary u Kolína), Sleněná Louka (Brno), Stará Pekárna (Brno), Fléda (Brno), Roxor (Havlíčkův Brod), Velký Wotchi (Chotěboř), Česká 1 (Kutná Hora), Konec léta (Hrubšice u Ivančic).
      Pravidelný účinkující na setkáních věnovaných tvorbě  Boba  Dylana v Daňkovicích u Sněžného.
      V samopalné edici  vydal CD Ultima, Ingrid, 7  písní, Ekmnézie, Krankheitsbeschreibung, Výřezy v paměti, Zaoknice. Sirény a kukuřice, Mechanické myšlenky a Madam Melod Noir.
      S Ivo Cicvárkem a Žofií Kabelkovou natočil album Panoptikum (Indies records).
      Účinkování v pořadech  České televize Sešli se (Ostrava) a Aport (Brno). Objevil se v pořadu Karla Vepřeka Nebe dokořán (Český Rozhlas).
      V  době natáčení  CD Ultima spolupracuje na nahrávání CD muzikálu J.Hnát Superbastard.  V této době také skládá a nahrává dětské písně pro  divadlo Úsměv Ludmily  Frištenské. Píseň Jalta se objevuje  na sampleru firmy Indies Records Zahrada  písničkářů. V roce  2002 účinkuje ve folkovém Jitrocelu a trip-hopové kapele  Rádio – Jerevan - GJ. Po jejím rozpadu se ustáluje sestava příležitostného  uskupení Kabaret, které se objevuje na koncertech společně  s Marcelem Křížem.
      Kabaret se na pódiích objevuje v nejrůznějších  složeních a proměnách. Ve službách Kabaretu  je možné vidět tyto muzikanty: Kája Houdek – bicí (exRádio Jerevan GJ), Pavel  Kovačka  – kytara, foukací harmonika,  Bohumír Krejčík – baskytara, housle, Tomáš Procházka  – kytara (Trio sesion), Ivo  Cicvárek – klávesy a akordeon  (OKO), Luboš Pavlík (Polanský big band, Panoptikum).
      Úzce spolupracuje s Tomášem Procházkou na prezentaci jeho děl autorského šperku.

    V roce 2007 zakládá s Karlem Houdekm (bicí) a Petrem Chalupou (klarinet, saxofon) hudební projekt Marcel Kříž a Pohublá zrzka. Od roku 2008 v Pohublé zrzce účinkují ještě Libor Lorenc - kytary, housle, mandolína a příležitostně v roli hosta Petra Hrůzová nebo Jan Píška - perkuse. Od roku 2009 se stálým členem stává Jan "Hanz" Cakl - baskytara.

Od roku 2010 ustálená sestava Pohublé zrzky:

Libor Lorenc - kytary

Jan Cakl - baskytara

Jan Píška - bicí, perkuse

Petr Chalupa - klarinet, saxofon

alba

obal alba

Buskers Burlesquers

Doporučená cena: 249 Kč
Naše cena: 212 Kč
více informací

obal alba

Panoptikum

Doporučená cena: 299 Kč
Naše cena: 269 Kč
více informací

 


Vyhledávání

Moje Indies

Koncerty

připravují se...

Album zdarma

Zdarma tento měsíc: obal alba
Best Of

Pro děti

obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan
Hrajeme si u maminky
269 Kč

obal alba

Hradišťan a Jiří Pavlica
Studánko rubínko
269 Kč

obal alba

Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
179 Kč

obal alba

Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
278 Kč

obal alba

Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky 2
199 Kč

 

Folklór

obal alba

CM Soláň
Dobře je s muzigú
212 Kč

obal alba

CM Danaj
Písňovou zahradou
212 Kč

obal alba

Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
242 Kč

obal alba

Luboš Holý a Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
224 Kč

obal alba

Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
224 Kč

 

Mluvené slovo

obal alba

Miloš Urban
Praga Piccola
269 Kč

obal alba

Eduard Fiker
Série C-L
314 Kč

obal alba

Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
212 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
207 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
207 Kč

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
207 Kč

obal alba

Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
315 Kč