Indies Scope 2009 - Juraj Cagáň - www.hudba.sk


Recenze na album

obal albaVarious Artists
Indies Scope 2009

Doporučená cena: 199 Kč
Naše cena: 179 Kč
více informací


eské nezávislé vydavateľstvo Indies Scope Records, ktoré je už dlhé roky známe svojim bohatým katalógom alternatívnej hudby, prináša pre svojich priaznivcov už niekoľko rokov tradičnú kompiláciu toho najlepšieho za predchádzajúci rok.

V novembri 2009 sme sa teda dočkali titulu 'Indies Scope 2009', ktorého majiteľom sa môžu stať aj tí, ktorí si zakúpia najnovšie číslo magazínu Nový Populár za ľudové tri eurá.

Samotné vydavateľstvo túto výberovku popisuje ako „Jídelní lístek pro gurmány a milovníky dobré hudby v roce 2009" a s týmto konštatovaním sa dá plne stotožniť.

Album otvára skladba od -123 min. 'Love and sugar', plná temperamentu a jazzrockového groovu, ktorý bol vždy pre kapelu gitaristu a speváka Zdeňka Bínu tak príznačný. Je iróniou osudu, že krátko po vydaní skvelého albumu 'Dream', z ktorého pochádza táto skladba, ohlásila kapela svoj nečakaný koniec. Nemožno si nevšimnúť, že dominanciu na kompilácii majú piesne zo spomienkového albumu na legendárneho českého pesničkára 'Ztracený ve světě - A tribute to Oldřich Janota, na ktorom sa podieľalo až 17 rôznych interpretov s vlastným hudobným pohľadom na Janotovu tvorbu. Výberovka obsahuje cover verzie od Jany Vébrovej & Ivana Achera a od formácii Tara Fuki, Traband a Minach.

Vydavateľstvo sa vo svojom katalógu môže popýšiť viacerými skupinami, ktoré majú ľudové motívy nielen v notách, ale hlavne v krvi. Do výberovej osemnástky sa z tejto špecifickej hudobnej scény dostala trojica Tomáš Kočko & Orchestr ('Kračún'), Jiří Pavlica & Hradišťan ('Dřímotěnka') a Cimbálová muzika S.Gabriela ('Čo robíš, Hanička, Hanka'). Nie veľkou zachádzkou je krátky výlet do rómskych hudobných zákutí (Braagas – 'Una tarde de verano' resp. Ida Kellarová & Jazz famelia - 'Šunes man'), či pesničky s príjemných nádychom world music (Al-Yaman – 'Si-Raa', Tim Eriksen – 'Every sound below').

Silnými miestami na platni sú dve balady – nadčasový 'Tulák' od Martina E. Kyšperského a jeho brnianskej formácie Květy a éterická 'Dřevorubecká' v podaní vsetínskych Žamboši. Špeciálnou kategóriou je „bejbypankový“ projekt Kašpárek v rohlíku (kapela a zároveň detské divadelné predstavenie) a ich 'Lupiči povidel' s neprehliadnuteľným hlasom a rukopisom Milana Caisa (Tatabojs).

Divokými a temperamentnými výčinmi obdarila kompiláciu skupina Lesní zvěř skladbou 'Dusty roads' z vynikajúceho debutového eponymného albumu, svojskou dubovou smršťou prispeli Evolution Dejavu ('Kurare'), Fru Fru pridali poetický a tak trochu strašideľný 'Tanec vlků'. Slovenskú (nielen) bluesovú scénu zastupuje nestarnúci Peter Lipa s beatlesáckou 'I saw her standing there', pochádzajúcou z albumu mapujúceho televízny hudobný cyklus 'Blues ze Staré Pekárny'.

Posledná kompilácia vydavateľstva Indies Scope Records môže byť užitočnou pomôckou pre tých, ktorí radi vyhľadávajú zaujímavé a netradičné tituly, no zároveň je aj výborným sprievodcom pre hudobných fajnšmekrov, ktorých zaujíma, čo sa aktuálne deje na českej hudobnej scéne.

Juraj Cagáň

http://www.hudba.sk/recenzie/2010-01-23-various-artists-indies-scope-2009


Zpátky na stránku s albem


Vyhledávání

Moje Indies

Koncerty

připravují se...

Album zdarma

Zdarma tento měsíc: obal alba
Best Of

Pro děti

obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan
Hrajeme si u maminky
269 Kč

obal alba

Hradišťan a Jiří Pavlica
Studánko rubínko
269 Kč

obal alba

Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
179 Kč

obal alba

Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
278 Kč

obal alba

Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky 2
199 Kč

 

Folklór

obal alba

CM Soláň
Dobře je s muzigú
212 Kč

obal alba

CM Danaj
Písňovou zahradou
212 Kč

obal alba

Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
242 Kč

obal alba

Luboš Holý a Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
224 Kč

obal alba

Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
224 Kč

 

Mluvené slovo

obal alba

Miloš Urban
Praga Piccola
269 Kč

obal alba

Eduard Fiker
Série C-L
314 Kč

obal alba

Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
212 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
207 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
207 Kč

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
207 Kč

obal alba

Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
315 Kč