Dobrou noc, světlo - Petr Vlasák - www.musiczone.cz


Recenze na album

obal albaBudoár staré dámy
Dobrou noc, světlo

Doporučená cena: 299 Kč
Naše cena: 269 Kč
více informací


Budoár staré dámy řekl a nahrál „Sbohem, světlo“

Neznali jste doposud brněnskou skupinu Budoár staré dámy (BSD) či je vedli jako já v patrnosti hned pro příští chvilku volného času? Teď tedy neváhejte, jejich třetí oficiální CD "Sbohem, světlo", které právě vyšlo u Indies Scope je důvodem si ten čas udělat.


Zaslouží si totiž zatím nejčestnější místo v budoáru, na krbové římse mezi portrétem za SVOBODNA (který ještě nebylo potřeba retušovat) a tanečním pořádkem z posledního Plesu v Opeře (kde nezůstal jediný nevyplněný řádek).

Všem písním jsou společné dva hlavní rysy. Především hravost, která bývá tradičně připisována spíše pánům-klukům. BSD je ale kapela s mírnou dívčí většinou a výhradní autorkou repertoáru je zpěvačka, kytaristka, skladatelka a textařka Marta Svobodová. Jaký je podíl ostatních členů (Štěpán Svoboda – bicí, zpěv, Eva Svobodová – housle, zpěv, Dáša Matějíčková – baskytara, zpěv) na aranžích nevím. Na albu hostují kytarista Jirka Raiterman z kapely Lajky a na dechové nástroje Tomáš Doležal (Furré). Vzdáleně podobný princip hry v ženské části české hudební scény nabízí snad jen Iva Bittová nebo Ester Kočičková. Druhou typickou poznávací značkou je zvláštní "ohýbání" češtiny. Ne, nebojte se nebudete konfrontováni s žádnou verzí brněnského hantecu, ale občas opravdu nebudete rozumět tomu, co zpěvačka zpívá. Tam, kde se třebechovičtí/hradečtí Dva nebo Čankišou z brněnského sousedství uchylují k umělým jazykům, Svobodová zvukomaluje českými, smysl si s sebou nesoucími slovy. Za rozhodně neférové bych považoval pouštět tohle album jako studijní materiál zahraničním studentům češtiny, ale pokud na tuhle hru přistoupíte, možná vás začne bavit stejně jako mě. Nakonec lze uvítat občasnou nerozluštitelnost pečlivým zdokumentováním v bookletu či na jejich
webu. To abychom veděli, co přesně nám v uších zní, když se v hlavě usadí některá ze zvukomalebných pasáží ("není není kam jinam už" nebo "provázky úhořů vážou mu nohy" či "tato ozvěna je dlouououhá šála, která zpátky nedošáhla, dál se omotává" a "nekonečné vody ledu,vody ledu, láva se ze mě stává").

Po hudební stránce se celým albem jako červená nit prolínají zvuk houslí, které často jako jediné spojují tišší a dynamičtější partie písniček a výrazné "táhnoucí" basové figury. Na uvítání (otvírání závor) nám v budoáru uvaří kulinářský Zázvor s poněkud neromantickým vyznáním : ": jsi moje blaho, jsi moje bahno" ... ale proč se pohoršovat, když může být pánům ze skupiny Hm ... jejich milá být salámem. Zaznamenejte prosím unisono zpívaný smích, přijde na něj řeč na konci. Hrozinkový pokoj zaujme k ničemu nepatřícími dvěma tóny klavíru na konci a zoufalým zvoláním "tak zkus, prosím, něco, ať to tak nebolí, křič, plač, hlaď mě, polkni bobuli". Píseň "Nevím, nevím" vystavěná nad houpačkovou sirénou kláves služebně nejmladšího člena kapely Filipa Sokola by mohla být stadiónovou písní, nebýt tichých vložených pasáží o "srdci jako rybě v alobalu". Natočení klipu k čtvrté skladbě "Hluboko v moři" tentokrát kapela svěřila Beatě Spáčilové a Pavlovi Badurovi. Klip vás naprosto odzbrojí svou přiznanou obyčejností. To když úmyslně širší záběr kamery prozradí, jak scéna vzniká a ujistí, že máte-li nápad, pak už stačí prostředky obdobné jako na školní besídku. A k ní divadelní děkovačka patří neodmyslitelně. Jedinou výjimkou z textové dominance Marty Svobodové je báseň Jana Skácela "Potom" (ze sbírky Smuténka). Skácelova poezie je častým objektem zhudebňovatelů, ale takhle dravý rockový nápěv v jeho poezii snad zatím nikdo jiný nevyslyšel. Sám básník prý uměl být občas i hodně sveřepý, ale možná by se tomuto přečtení nebránil. Další ozvěny Skácela ("sbírali kaštany, do kapes je cpali, a svět byl najednou takový celý, A včera už bude i zítra tam byli " /Jitrocel/,"my na velbloudu zabloudění" /Situace/) najde asi jen ten, kdo chce. Vydechnout vám nedá ani akční "Lodička", vedoucí od úvodu s orientálním nádechem přes "svět kin, žen a mang" (neručím za správnou transkripci, lépe se orientuji v úplných řádcích než ve výkřicích komiksových bublin) až k interpunkcí, výslovností či záměnou jediného písmenka tolik nestabilnímu popisu vztahu mezi přemýšlením, věděním, chybějícím dechem, altruismem a sobectvím. Trojici "Situace", "Jehly" a "Tunel" spojuje nejednoduchý a velmi podmanivý rytmický půdorys a obraty typu "jsou situace, kdy mě nemůžete pochopit (zachránit), ani já vás" nebo "i tohle, i tamhleto i s tímhleto tady, spolu souvisí, ale já nikdy nepřestanu souviset s tebou" respektive "dej si bacha, jsem plachá".

Obsahem textů jsou zase "jenom prosté" vztahové pravdy, ale podané s takovou přirozeností a otevřeností, která mi připomíná třeba vídeňskou kapelu Clara Luzia. BSD pokud mi je známo za hranice zatím příliš neexpandoval. Ale mohl by, a dokonce i uspět. Právě tím, že o nějakou světovost vůbec nedbá. Navíc by mohl osvědčit přímo mezinárodně, že přiznaná NEÚTOČNÁ ženskost rozhodně není slabostí. Že z české scény má Budoár nejblíže k nyní už ryze pánské kapele Květy, je víc než pochopitelné. Marta Svobodová byla v jednom období jejich řádnou členkou, nyní zřídkavě hostuje na jejich nahrávkách, spolu s Martinem E. Kyšperským mají (v budoucnu už bez Martina) jinou společnou kapelu Furré (jejíž další člen Tomáš Doležal přispěl na "Sbohem, světlo" party svých dechových nástrojů) a občas vystupují jen tak v duu. Není se tak co divit, že se na jazyk vnucuje hudební varianta myšlenky o dvou ideálních polovinách jedné koule. To, v čem ovšem Květy porážejí BSD je zvuk. Ten Budoáří (dámy prominou) je domnívám se několik let pozadu. Chybí mu víc koření. Nevím – možná více perkusí nebo tymiánu?

V Budoáru se ovšem dbá na dobré vychování, proto se s námi kapela loučí v závěrečné "Kam zase odlétá" sborovým, lehce disonantním Ahój, které odkazuje jednak k už zmíněnému smíchu z první skladby a jednak jako by slibovalo, že návštěvy v Budoáru budou možné i v budoucnosti. Já se tam rozhodně těším. Žádná z písní mi nepřipadá horší než ostatní, ale kdyby bylo třeba vybrat aspoň dvě mně nejbližší, pak by to byly Jitrocel ("on jí to všechno prozradil, on jí to všechno klacíkem na plot zavonil") a Lodička ("píšu ostatním, ale myslím jen na Tebe"). Jenom autorka textů asi ví, kde je "podpeří", že existují "mandle, které vytržené z krku, obletí na koštěti sedm hájoven" anebo proč protagonistka písně "Říká se o mně" o sobě mluví v obou rodech ("chtěl jsem vám říct, že jsem ráda na světě"). Ale opravdu je potřeba pořád všechno vědět? Nestačí si občas jen nabrat tu krásu ušima a nosit si ji s sebou? Na své vlastní cestě do zabloudění...třeba.

Pražský křest proběhne 23. června v Akropolis, ten brněnský už proběhl, fotky z Favále najdete třeba zde.

Spoluautorkou tohoto textu (psaného z digitálního stažení) je Simona Vráblíková.

Psáno pro MusicZone.cz
http://vlasak.blog.idnes.cz/c/36256/Budoar-stare-damy-rekl-a-nahral-Sbohem-svetlo.html#t2

Zpátky na stránku s albem


Vyhledávání

Moje Indies

Koncerty

připravují se...

Album zdarma

Zdarma tento měsíc: Best Ofobal alba


Pro děti

obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan
Hrajeme si u maminky
269 Kč

obal alba

Hradišťan a Jiří Pavlica
Studánko rubínko
269 Kč

obal alba

CM Soláň a CM Danaj a CM Technik
Dyž sem byl malučký
254 Kč

obal alba

Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
179 Kč

obal alba

Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
278 Kč

obal alba

Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky 2
199 Kč

obal alba

Petr Nárožný
Živočichopis a jiné pohádky
199 Kč

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
207 Kč

obal alba

Yellow Sisters
Zvěřinec 2
269 Kč

obal alba

Rózinky
Cvrkot
99 Kč

obal alba

Various Artists
Moravské hlasy - Jižní Morava
300 Kč

obal alba

Playground English
Frog Biscuits
269 Kč

 

Folklór

obal alba

CM Soláň
Dobře je s muzigú
212 Kč

obal alba

CM Soláň a CM Danaj a CM Technik
Dyž sem byl malučký
254 Kč

obal alba

CM Danaj
Písňovou zahradou
212 Kč

obal alba

Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
242 Kč

obal alba

Luboš Holý a Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
224 Kč

obal alba

Hana a Petr Ulrychovi Javory
Advent
254 Kč

obal alba

Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
224 Kč

obal alba

CM Soláň
Bylo lásky, bylo
212 Kč

obal alba

CM Danaj
V dobrém sme sa zešli
212 Kč

obal alba

Flair a Klára Blažková - Obručová
Od pramenů k moři
225 Kč

obal alba

Jan Rokyta
Returns From Afar
224 Kč

obal alba

Ostravica a Alfred Strejček
Němajte za zle, že zme pryšli k vam...
219 Kč

obal alba

Various Artists & Jaromír Nečas
Píseň jsem šířil nejraději
238 Kč

obal alba

Solamente naturali
Collection Of Lubeník
350 Kč

obal alba

Béla Bartók a Iva Bittová Mucha Quartet
Slovenské spevy
379 Kč

obal alba

Dalibor Štrunc a Moravský komorní orchestr
Malované na cimbál
269 Kč

obal alba

Various Artists a BROLN a CM Technik
Legendy
254 Kč

obal alba

BROLN
Na pěknú notečku s Leošem Janáčkem
224 Kč

obal alba

CM Horváthovci
Zapomenuté tóny
190 Kč

obal alba

Klára Blažková - Obručová
V klíně rodných hor
212 Kč

obal alba

Jitka Šuranská &Trio
Divé husy
269 Kč

obal alba

BROLN
Ej, od Buchlova
225 Kč

obal alba

BROLN
25 let na pěknú notečku
270 Kč

obal alba

Luboš Holý
Luboš Holý zpívá písně z Horňácka
225 Kč

obal alba

Various Artists
Musica pura 2016
212 Kč

obal alba

Dušan Holý Jura Petrů
U chodníčka
269 Kč

obal alba

Nebeská muzika
Zbojstory
436 Kč

obal alba

Petr Oliva
Janáčkovy inspirace
284 Kč

obal alba

Various Artists
Struny nad Oslavou
269 Kč

obal alba

CM Pavla Múčky
Ve Strážnici na vojnu verbujú
212 Kč

obal alba

Jarmila Šuláková a CM Technik
1929 - 2017 (2CD)
254 Kč

obal alba

CM Soláň
Na Vánoce
224 Kč

obal alba

Hradišťan a Jiří Pavlica
Pozdraveno budiž světlo
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic
Nepřestaň si malovat
284 Kč

obal alba

Various Artists
Moravské hlasy - Jižní Morava
300 Kč

obal alba

CM Vonica
Skoro ráno bývá
224 Kč

obal alba

Josef Laža
Valašský zpěvák Josef Laža
269 Kč

obal alba

Various Artists
Antologie moravské lidové hudby 8 Smrti, milá smrti
224 Kč

obal alba

CM Danaj
Desatero
224 Kč

obal alba

Lilium Liste
Písně vánočního času
269 Kč

obal alba

CM Danaj
Toto je tá cesta
254 Kč

obal alba

Various Artists
Moravské hlasy - Východní Morava
270 Kč

 

Mluvené slovo

obal alba

Miloš Urban
Praga Piccola
269 Kč

obal alba

Eduard Fiker
Série C-L
314 Kč

obal alba

Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
212 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
207 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
207 Kč

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
207 Kč

obal alba

Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
315 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Vyděrač, Žlutá tvář
218 Kč

obal alba

Veronika Bednářová
Má americká krása
284 Kč

obal alba

Jaroslav Žák
Konec starých časů
284 Kč

obal alba

Jiří Stránský
Balada o pilotovi
269 Kč

obal alba

Eduard Fiker
Paklíč
269 Kč

obal alba

Zdeněk Mahler
K české národní povaze
238 Kč

obal alba

Jan Burian
Kocouří pohled
225 Kč

obal alba

Radkin Honzák
Chcete se stát psychiatrem?
225 Kč