Diskografie umělce


foto umelce

Rány těla

http://www.myspace.com/ranytelaexterni odkaz

Pro vznik kapely Rány těla (The Bodywounds) byl podstatný na jedné straně hudební a intelektuální vliv pražské industriální scény v čele se skupinami Paprsky Ing. Garina, Střední Evropa a zejména kultovního noise-idustriálního projektu Suicidal Meditations dodnes nedoceněného genia Jarouška Paláta, na straně druhé pak vlivy new yorské scény s kapelami jako The Velvet Underground nebo Sonic Youth, britského post-punku Joy Division a Bauhaus či temné gothic-bluesové scény reprezentované skupinami The Birthday Party a La Muerte.
V čele se zpěvákem a výhradním autorem textů Jindřichem Hochem (Hank J. Manchini), kytaristou Jakubem Pegáčem Pelnářem, klavíristou Davidem Kabzanem (Psycho Club A Výletníci), baskytaristou Jáchymem Kaplanem a bubeníkem Lukášem Hrabětou (Mumray) absolvovali mnoho koncertů v Čechách a evropské klubové turné. V tomto období se stali přirozenou odezvou na berlínskou hudební avantgardu skupin typu The Bad Seeds, Crime and The City Solution nebo Once Upon A Time.
Po příchodu nového baskytaristy Hadjiho (dnes Stargazer či Bruno Ferrari) se začal otevírat hudební směr kapely širšímu publiku a vyústil k vydání jediného oficielního alba s názvem Polyester (Indies records, 1996). Skladby „The Gangster“, „Songs From The River“, „Baby Blue“, „Rain“ či pozdější „The Good In Me“ nebo „Space Girl“ s kořeny v new wave osmdesátých let, ale opět s odkazy na rockabilly, country, nebo dokonce 70´s disco, jsou jasným průřezem tvorby kapely v letech 1993 až 1997, kdy svoji spolupráci pozastavili.

Zdroj: http://jlbjlt.net/index.php?id=show&event=2595
 


RÁNY TĚLA (původní název byl RÁNY Z TĚLA)

Nebýt skupin jako Einstürzende Neubauten, Sonic Youth a hlavně Nicka Cavea a Birthday Party nikdy by asi český posluchač neuslyšel ani tuzemskou formaci s názvem Rány těla. Tu pod vlivem hudby zmíněných rockových celebrit založili v roce 1986 Jindřich Hoch (voc, g) a Jakub "Pegáč" Pelnář (g), později se ještě připojil Karel Zeman (bg, voc). Problémy s obsazením bicích vyřešil až příchod Lukáše Hraběty, hudebníka a herce dobře známého z okruhu undergroundu. Předtím působil jako basák a zpěvák v podivném seskupení Homo Hemeroid Band a proslavil se rolí Fistuly v Krobově nastudování Havlovy hry "Pokoušení" (1987). Podivný název (původně Rány z těla) je pak zkomoleninou spojení "rány z děla". Hoch s Pelnářem původně poslouchali Velvet Underground, ale pak se jim do ruky dostala kazeta s výše uvedenými Birthday Party (donesla jim ji význačná osobnost českého industrialu Jaroslav Palát) a bylo rozhodnuto.
Rány těla, cca 1988

Skupina samotná vyšla z okruhu lidí, scházejících se od poloviny 80. let v pražských kavárnách Slávia a U Kafků. Partička dekadentních intelektuálů vždy vynikala svojí podivně chmurnou vizáží (mládenci v černém, dívky sice v mnoha barvách, ale vždy v temných odstínech), jistou vnitřní rozervaností a hlavně nekonformními názory, takže běžný sociolog by je považoval za jakési fanoušky The Cure nebo Joy Division. Ale trefil by se spíše u té druhé jmenované kapely. Nadto bylo všechno poněkud složitější. "Mám rád Karáska ze Lvovic, Procházku, Hlaváčka a slovo dekadence pro mě neznamená, jako pro mnohé jiné, pouze úpadek nebo špínu, ale cestu jak v podobných věcech najít onu krásu tragédie," řekl v Rock & popu (1990) zpěvák a kytarista Jindřich Hoch. Charakteristiku svého postoje a postoje kapely uvádí ve Vokně (1991): "Je to ne-hledání. V podstatě ten dekadentní pohled je dost křečovitej, dost nepravdivej. Dekadenti se schovávali za určitý masky. S tím hodně souvisí dandysmus, kterej dekadence povýšila na maximální projev života. Je v tom křečovitost, mystifikace, šlechtický tituly… a jistě - odlišení. Odlišení je jeden z takovejch nejrozšířenějších jevů u lidí - prostě bejt jinej než okolní společnost…" Členové skupiny (a hlavně Hoch) se takto dandyovsky stavěli vůči všemu, co je obklopovalo, měli rádi anarchii ale i snobství, kýč, umělost. A také zármutek, bol, zvrácenost nebo vnitřní ponurost, prostě všechny ty nejtemnější zákruty lidské duše. Egoismus a samozřejmě sex. A podle toho také vypadala jejich hudba.

Hudební publicista Petr Čáp o ní napsal v Rocku & Popu (1990): "Rány těla produkují hutný kytarový zvuk s pevným spodkem, který charakterizuje jistá protichůdnost. Od civilistních, neosobních ploch se přechází do ostrých kytarových vazeb s využitím delayem zkresleného hlasu. To vše odpovídá celkovému konceptu skupiny, která úmyslně osciluje mezi romantickým únikem z reality a anarchistickou destrukcí. Protichůdnost obou poloh se promítá i do hudební stránky, kde je docilována stupňováním, změnami tempa, přechody, ale i použitím akustických nástrojů (housle, klavír), jejichž jemný zvuk přechází do industriálního zvuku nebo kytarové stěny, která díky krabičce zní jako motorová pila." K uvedenému úryvku jen malou poznámku - Čáp zde píše o soundu formace v letech 1989-90 (viz. housle, klavír), protože v roce 1989 opustil kapelu basista Karel Zeman (odešel do skupiny "19"), na jeho místo přišel Jáchym Kaplan (bg, vln) a ještě o něco později se v "ranách" objevil i klávesista a kytarista David Kabzan.

Texty (většinou Hochovy) byly psány a také interpretovány v angličtině, neboť její zvukomalebnost, ohebnost, expresívnost a pro bigbít také určitá přirozenost jí daly v tvorbě souboru funkci jakoby dalšího nástroje. Slova se týkala hlavně vnitřních pocitů člověka a jeho nemožnosti se začlenit do okolního tzv. "normálního" světa.

Nejen hudební publicisté kapele vyčítali její snahu podobat se co nejvíce svým vzorům (Nick Cave, Joy Division) a její určitou zahleděnost a narcismus. ("hrajeme hlavně pro sebe", J. Hoch). To bylo z diváckého hlediska pochopitelně akceptovatelné jen pro úzký okruh posluchačů, což oprávněně budilo podezření, že si skupina okolo sebe začala vědomě budovat jakýsi "kultík".

 

Soubor si odbyl první koncert v hotelu Tichý v květnu 1987 a od té doby odehrál několik dalších vystoupení, a to převážně v strahovském klubu 007. To také způsobilo, že tehdejší hudební publicisté řadili Rány těla obecně k tzv. nezávislé scéně okruhu "strahovských" kapel, sdružených (anebo spíše často hrajících) v tomto klubu, což kapele bylo vždy trochu proti mysli. Lukáš Hraběta v rozhovoru pro Vokno (1991) přímo tvrdí: "To mě na tom Strahově sere, že nás někdo potom dává do pytle s tou hordou těch strahovskejch kapel… (ale) ta Sedmička je místo, který je mi z těch pražskejch klubů určitě nejsympatičtější."

Rány těla pak ve své tvorbě pokračovaly také v devadesátých letech a v jednom období (1996-7) dokonce zažily i krátké okamžiky popularity, tedy toho, s čím nikdy nechtěly mít nic společného. Za čas se ale všechno vrátilo do normálu…


zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/praha80let/kapely/ranytela.php
 
Aktuální podoba Rány těla: http://www.myspace.com/ranytela

alba

obal alba

Polyester

Doporučená cena: 99 Kč
Naše cena: 99 Kč
více informací

 


Vyhledávání

Moje Indies

Koncerty

připravují se...

Album zdarma

Zdarma tento měsíc: obal alba
Best Of

Pro děti

obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan
Hrajeme si u maminky
269 Kč

obal alba

Hradišťan a Jiří Pavlica
Studánko rubínko
269 Kč

obal alba

Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
179 Kč

obal alba

Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
278 Kč

obal alba

Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky 2
199 Kč

 

Folklór

obal alba

CM Soláň
Dobře je s muzigú
212 Kč

obal alba

CM Danaj
Písňovou zahradou
212 Kč

obal alba

Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
242 Kč

obal alba

Luboš Holý a Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
224 Kč

obal alba

Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
224 Kč

 

Mluvené slovo

obal alba

Miloš Urban
Praga Piccola
269 Kč

obal alba

Eduard Fiker
Série C-L
314 Kč

obal alba

Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
212 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
207 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
207 Kč

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
207 Kč

obal alba

Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
315 Kč