Ztracený ve světě - Petr Tomeš - www.freemusic.cz


Recenze na album

obal albaVarious Artists and Oldřich Janota
Ztracený ve světě - A Tribute to Oldřich Janota

Recommended price: € 11.39
Our price: € 10.25
more info


will be available in english soon... Czech translation follows

Nepřekvapí, že coververze osobitého písničkáře vydali Indie Scope, ani že je hrají/zpívají i Jana Vébrová, Jablkoň, Květy, Tara Fuki, Traband, Fru Fru, Maraca. Dobrá společnost! Překvapí ale, že to CD vůbec existuje, a co dobrého na něm ještě také je.


„A pro případ zajetí
máš v ampulkách jed“
(Země Nikoho)


Tributů českým písničkářům je zoufale málo. Vybavuji si teď jen ne moc zdařilý hold Krylovi, jinak ticho po pěšině. Počítat nelze psaní pro jiné: Dědečkovy texty ve spárech dračic z Paniky, Skoumal Mišíkem nazpívaný... Burianova alba Dívčí válka a Muži jsou křehcí jsou skvělá, ale inicioval je Jan a jeho tým - tribut se nekoná. A že si nikdo (krom Mňágy) netroufl na Plíhala je logické. Fialova kapela má však i další zářezy – třaba cover Mertův či Janotův. I cesta může být cíl od Mňágy a Žďorp je můj jediný hitparádový úspěch, pochlubil se Oldřich.

Je to ale podivné. V okamžiku, kdy se většina interpretů z první poloviny alba, řekl bych, rozhodla Janotovy písně zintrovertnit, udělat smutnějšími, patetičtějšími, Janota na nové desce má i skladby rozverné. Hrál je na křtu alba Ztracený ve světě, koukali tam na něj jak na blázna. A Květy, byť ve Žlutém kopci rockově experimentující, tam tak zněly janotověji než on sám. Učitel utekl svým učedníkům, dalo by se říci. Ale dohánějí ho jinudy.

Album Ztracený ve světě má moc pěkných momentů. A překvapení v čele s hodně dobrou bluesovou Baladou o požárním hydrantu od ZVA 12-28 Bandu, mnohabarevnou Bitvou na Tursku z čarodějné kuchyně Maracy a rockovou verzí Fetišisty ve verzi Tomáše Kočka a Orchestru. Ty tři jsou příkladem nadhledu, který pár dalším „přehrávačům“ Janoty chybí. Pietně přitom k tributu přistoupila i Jablkoň, která zná znít hravě, barevně, zábavně. Ale nechci být nespravedlivý. Jedna každá píseň CD – soudím - by byla na řadovce svého interpreta malým klenotem. Zpestřením, ozvláštněním, lahůdkou.

Janotův minimal, zdůrazněný ještě spoluprací s Havlovými, do nahrávky Čekání bez problémů dostaly Tara Fuki. Poteměle krásnou pohanskou mystiku se podařilo do Oldřichovy Prvníčky „vpašovat“, respektive v ní zachovat, Gabrielově Cimbálové muzice i Janě Vébrové s Ivanem Acherem v Červnu na Svaté. Krása. Fru Fru jsou v Hotelu Savoy tradičně za exoty, pěkné baladě sluší i nápadité finále. Marace pak vysekávám hlubokou poklonu. Bitvu na Tursku (a čert vem, že mou oblíbenou) sice teatrálně, ale zajímavě a účinně změnila v duet s čarodějnicí, recitativem děcka a reggae závěrem. Co mi jen dívčí vokál v jejích hlubinách připomíná? Kde já ho jen... Snad u Pink Floyd na Dark Side of The Moon?

Ani finále alba ovšem není k zahození. Zní jím ve zpěvu rockově ležérní, hudebně ale na pilu tlačící Okrej ve 24 hodinách volného času, i balkánskými (?) dechy hlaholící, jinak ale důrazný Místní blázen „jednonohých“ Čankišou. Inu, další hit této mile obskurní party. A nezazdil to ani Tomáš Kočko svým folkově pohádkovým poklidem nedělního odpoledne v Sedmi havranech. Není tak zadumaný jako Janota; je příjemný, vyprávějící, poučný.

V tomto rozsahu, tak luxusně vyveden (v pěkném bookletu jsou samozřejmě i texty) s tolika vděčnými gratulanty je Janotův tribut asi první vlaštovkou domácí scény. Albem pestrým, zábavným, místy objevným, dělaným s láskou. Jak ho tak dokola poslouchám, jsem rád, že jsem u toho. Ta deska je událostí, doceněním velkého hudebního i textařského talentu. Ví Bůh, kdy se dočkáme další podobné. Ehm, kdo je na řadě? Snad Merta? Pěkně prosím...

75 %

Petr Tomeš

http://www.freemusic.cz/clanky/6975-va-a-ztraceny-ve-svete-a-tribute-to-oldrich-janota.html


Back


Search

Moje Indies

Gigs / Tours

none at the moment

Old times

Free for you this month: obal alba
Best Of

Pro děti

obal alba

Jiří Pavlica and Hradišťan
Hrajeme si u maminky
€ 10.25

obal alba

Hradišťan and Jiří Pavlica
Studánko rubínko
€ 10.25

obal alba

Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
€ 6.82

obal alba

Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
€ 10.59

obal alba

Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
€ 7.58

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky
€ 7.58

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky 2
€ 7.58

 

Folklór

obal alba

CM Soláň
Dobře je s muzigú
€ 8.07

obal alba

CM Danaj
Písňovou zahradou
€ 8.07

obal alba

Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
€ 10.25

obal alba

Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
€ 9.23

obal alba

Luboš Holý and Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
€ 10.25

obal alba

Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
€ 8.54

obal alba

Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
€ 8.54

 

Mluvené slovo

obal alba

Miloš Urban
Praga Piccola
€ 10.25

obal alba

Eduard Fiker
Série C-L
€ 11.94

obal alba

Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
€ 8.07

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
€ 7.88

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
€ 7.88

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
€ 7.88

obal alba

Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
€ 12.01