Chvění - Jirka - www.music-pioneer.net


Recenze na album

obal albaJiří Pavlica and Hradišťan and Filharmonie Brno
Chvění

Recommended price: € 15.20
Our price: € 13.68
more info


will be available in english soon... Czech translation follows

Přestože je nejnovější deska Hradišťanu s názvem „Chvění“ již nějakou dobu na světě a spousta lidí už nosí vlastní recenzi uvnitř sebe, mohly by následující řádky pomoci těm, kteří po toulkách hudebním světem nezaslechli vokály a melodii posledního počinu Jiřího Pavlici. Podtitul „Suita dialogů“ však leccos napoví a po prvním poslechu je vše jasné. Album je složeno z jednotlivých částí – dialogů. Ono dělení na dialogy se může zdát jako nesourodé a tématicky odlišné, ale kde jinde máte možnost potkat významné osobnosti našeho středověku společně s básníky jako Skácel, Holan nebo Brabec, a navíc se podívat do dalekých koutů Sibiře a poznat kulturu Altajů.

Zdá se vám toho dost a máte pocit, že se někde „zakecáte“ a zapomenete popojít o několik století či tisíc kilometrů dál? Samozřejmně, že se to může snadno stát, ale „pod taktovkou“ Jiřího Pavlici (orchestr měl pod taktovkou Petr Altrichter) se tento výlet sám nabízí, aniž byste se o sebe museli strachovat.


Preludium berte jako vstupenku do hudebního světa, ve kterém vládne orchestr. Uvítání je to nenásilné a milé, snad aby se někdo nezalekl mohutného rozměru celého tělesa. V následujících písních se setkáme s verši Skácela a Holana. Známé nástroje Hradišťanu spolu s orchestrem doplní bubenické seskupení Jumping Drums hrající na perkuse. Po dialogu Skácela s Holanem se jako mávnutím kouzelného proutku přeneseme o několik století zpět, abychom vyslechli zhudebněné poselství Konstantina a Dalimila. Jen co si přivykneme na středověk, objeví se průvodce a odvádí nás neznámo kam. Ptáčkové zpívají v korunách stromů, z dály se ozve kukačka, na obzoru se objevují lidé a prozpěvují si tu svou „lidovou“. Jsme daleko na východě až v oblasti Sibiře a Altajové začali zpívat. Kdo se s něčím podobným dosud nesetkal, bude ohromen způsobem, jakým dokáží místní zpěváci rozeznít svůj hlasový orgán. Své vystoupení doplňují místními hudebními nástroji, pro Evropana nepříliš známými. Zaposloucháni do hudebního projevu nevědomky usedáme v prostřed nekonečné stepi a čerpáme energii na další cestu. Bez obav se vydáváme na cestu, protože tušíme, že se vracíme zpět domů. Pohráváme si s malým kamínken na dlani, vše jsem nechali za sebou a už jen vnímáme tóny, které nám připomínají, že jsme opět doma a cestou se nám nic nepřihodilo - snad jen že jsme obohaceni a nové zážitky.


Co dadat. Kdo se bojí nesmí do lesa - Jiří Pavlica se tímto pořekadlem během příprav desky rozhodně řídil a tak nám svým posledním počinem příjemně rozšiřuje naše kulturní obzory. Můžeme mít pocit, že jsou od sebe jednotlivé části desky vzdáleny, ale změna je život. Kolik z nás si pouští hudbu stylem „náhodný výběr“ jen pro to, aby neměl z poslechu pocit jednotvárnosti. Proč tedy brát toto členění jako nevýhodu a nezkusit ji brát jako výhodu.
Osobně jsem se s deskou spřátelil velmi rychle. Cestu k Dalimilovi a Konstantinovi jsem nenašel ihned a i když jsem na ni vkročil, cítím se jako poutník znající cíl cesty, ale netuším, jak dlouho ještě budu putovat. Možná to bude tím, že si při poslechu připadám jako v kostele a bojím se, abych snad něčím nevyrušil kazatele. Jiné to bylo u skladby Altaj, Altaj. Ta mne oslovila na první poslech a několikrát jsem se přistihl, jak si ji pobrukuji. Nejnovější deska si tedy opět vysloužila čestné místo vedle dalších desek od Hradišťanu.

Jirka

http://www.music-pioneer.net/


Back


Search

Moje Indies

Gigs / Tours

none at the moment

Old times

Free for you this month: obal alba
Best Of

Pro děti

obal alba

Jiří Pavlica and Hradišťan
Hrajeme si u maminky
€ 10.25

obal alba

Hradišťan and Jiří Pavlica
Studánko rubínko
€ 10.25

obal alba

Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
€ 6.82

obal alba

Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
€ 10.59

obal alba

Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
€ 7.58

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky
€ 7.58

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky 2
€ 7.58

 

Folklór

obal alba

CM Soláň
Dobře je s muzigú
€ 8.07

obal alba

CM Danaj
Písňovou zahradou
€ 8.07

obal alba

Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
€ 10.25

obal alba

Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
€ 9.23

obal alba

Luboš Holý and Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
€ 10.25

obal alba

Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
€ 8.54

obal alba

Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
€ 8.54

 

Mluvené slovo

obal alba

Miloš Urban
Praga Piccola
€ 10.25

obal alba

Eduard Fiker
Série C-L
€ 11.94

obal alba

Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
€ 8.07

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
€ 7.88

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
€ 7.88

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
€ 7.88

obal alba

Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
€ 12.01