Přítel člověka - ALEŠ PALÁN - Katolický týdeník


Recenze na album

obal albaTraband
Přítel člověka

Recommended price: € 11.39
Our price: € 10.25
more info


will be available in english soon... Czech translation follows

Přítel člověka se dotýká posvátna
„Plechy Čechům,“ volal ještě před dvěma lety lídr skupiny Traband Jarda Svoboda do rozjařeného, roztančeného publika. Stranou zájmu médií se tato pražská kapela s hudbou na pomezí balkánské dechovky, klezmeru a punku stala během let doslova kultovní záležitostí. Traband nabíral rychlost, jako by v sobě měl motor z úplně jiného vozu... Parafrázujíc název jedné slavné knihy, můžeme o této „dechno“ éře Trabandu říct, že hrál tak rychle, jak dokázal.
Pak přišel zlom. Kapela ohlásila dlouhou koncertní pauzu a Jarda Svoboda začal hledat inspiraci k novým písničkám jinde. Hlouběji. Traband dospěl; je vážnější a (většinou) pomalejší. Není však o nic méně naléhavý. Naopak: tak jako bývají zásadní momenty sportovních utkání na obrazovce zpomalovány, vnitřní pnutí hudby Trabandu je ve zklidněné podobě ještě sdělnější. Z šestice muzikantů zbyli v Trabandu tři, nový sound je postaven na plných tónech harmonia (nelze nevzpomenout na Mozart K. Oldřicha Janoty), trubce (která chvílemi nezapře Svobodův rodný Kolín) a velmi úsporných bicích. Traband se rozjel do klubů a na festivaly s novým repertoárem. Neproteklo mnoho benzínu z nádrže do jeho motoru a už tu jsou první hity: Partyzán (který má svůj povedený klip), Ve stejném okamžiku (který soutěží v hitparádě Rádia 1), Tichý muž a další.
Nový repertoár Trabandu je zaznamenán na CD Přítel člověka. Na www.indies.eu je ke stažení za vskutku lidovou cenu ve formátu mp3. Klasické CD přitom vychází ve dvou verzích - standardní a dárkové, kde se Jarda Svoboda ukazuje i jako invenční výtvarník.
Traband, jehož prapočátky je třeba hledat v kapele Otcovy děti, nikdy nezastíral, že součástí jeho cesty je křesťanství. Skupina nebyla prvoplánovitě evangelizační, a právě proto mohla oslovit i sekulární publikum. Dotyků s posvátnem je v Příteli člověka spousta. Někdy je vyznání víry zabaleno v paradoxu (Tak to mám rád), jindy vyznívá až hymnicky (Milovaný syn). Je to skutečný zážitek slyšet mladé nezávislé hip-hopové publikum, jak s Jardou Svobodou z plných plic zpívá: „Srdce mého Syna je laskavé a dobré / jeho dům ať navěky je i domem mým / vůně mého Syna jako vůně pole / kterému žehná Hospodin.“ Tohle skutečně nikde jinde než na Trabandu nezažijete.
Hodnocení: *****
ALEŠ PALÁN

Back


Search

Moje Indies

Gigs / Tours

none at the moment

Old times

Free for you this month: obal alba
Best Of

Pro děti

obal alba

Jiří Pavlica and Hradišťan
Hrajeme si u maminky
€ 10.25

obal alba

Hradišťan and Jiří Pavlica
Studánko rubínko
€ 10.25

obal alba

Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
€ 6.82

obal alba

Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
€ 10.59

obal alba

Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
€ 7.58

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky
€ 7.58

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky 2
€ 7.58

 

Folklór

obal alba

CM Soláň
Dobře je s muzigú
€ 8.07

obal alba

CM Danaj
Písňovou zahradou
€ 8.07

obal alba

Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
€ 10.25

obal alba

Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
€ 9.23

obal alba

Luboš Holý and Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
€ 10.25

obal alba

Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
€ 8.54

obal alba

Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
€ 8.54

 

Mluvené slovo

obal alba

Miloš Urban
Praga Piccola
€ 10.25

obal alba

Eduard Fiker
Série C-L
€ 11.94

obal alba

Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
€ 8.07

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
€ 7.88

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
€ 7.88

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
€ 7.88

obal alba

Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
€ 12.01